Zacznij pisać – najlepsze ćwiczenie na pokonanie blokady pisarskiej

Od piętnastu minut siedzisz przed komputerem i próbujesz napisać pierwsze zdanie tekstu. Materiał powinieneś przesłać do klienta za dwie godziny.
Jednak masz przeczucie, że czas Twojej pracy znacznie się wydłuży. Najpierw musisz poradzić sobie z paraliżującą blokadą pisarską.

Jestem przekonany, że wielokrotnie byłeś bohaterem takiej sytuacji. Wspomniana blokada dopadła Cię zarówno w domu, na przykład podczas pisania treści życzeń urodzinowych, jak też w pracy, gdy pisałeś maila. Wiem to, bo każdemu pisarzowi sprawia problemy.

Jednak możesz ją błyskawicznie pokonać. Wystarczy tylko, że zadbasz o trzy najważniejsze elementy, które zapewnią Ci komfort pisania.

Zacznij pisać – najlepsze ćwiczenie na pokonanie blokady pisarskiej


Pierwszym z nich jest usunięcie elementów utrudniających skupienie. Zbyt głośno grające radio lub telewizor, kuszące na ekranie komputera otwarte strony www i okna komunikatorów, chęć kontynuowania niedokończonej rozmowy z koleżanką – to wszystko sprawia, że zaczynasz myśleć o czymś innym, nie związanym z tematem tekstu. Koniecznie zadbaj o zlikwidowanie wspomnianych rozpraszaczy.

Drugim elementem jest ćwiczenie mające na celu rozruszanie twoich szarych komórek oraz przygotowanie do procesu pisania. Nazywa się freewriting. Polega na tym, że przez określony czas spisujesz na kartce papieru to, co przychodzi Ci do głowy. Wszystko! Jako przykład podaję Ci fragment efektu ćwiczenia, którym rozpocząłem dzisiejszy dzień pracy:

(…) Przed pracą muszę wypić kawę. Mocną kawę. Nie wiem o czym pisać, nie wiem o czym pisać. Po południu koniecznie muszę wysłać maila do wydawnictwa. Zapiszę to sobie w kalendarzu. Muszę również zadzwonić do (…)

Jak widzisz, treść będzie bardzo chaotyczna. Nie martw się nią, nawet możesz ją zniszczyć po wykonaniu ćwiczenia. Ważne byś w jego czasie skupił się na pisaniu, a tuż po zakończeniu freewritingu zaczął komponować docelowy tekst.
Proponuję byś na początku wykonywał ćwiczenie w czasie od 3 do 5 minut. Po kilku sesjach możesz zwiększać ich okres trwania.

Powyższe dwa elementy pozwolą Ci się przygotować do pisania oraz pozbyć blokady. Jednak zniknie ona dopiero, gdy zaczniesz pracować. Po prostu nakreśl plan tekstu i zacznij pisać, odrzucając wszelkie myśli o złym doborze słów, konstrukcji zdania i innych sposobach rozpoczęcia danego akapitu.

Krótko mówiąc, obudź w sobie dziecko w wieku przedszkolnym. One nie zastanawiają się czy polecone przez nauczyciela zadanie narysowania misia musi mieć określoną formę. Rysują i kolorują postać w sposób słuszny tylko swojej wyobraźni. Tak samo powinieneś pisać tekst, a dopiero na koniec zadbać o edycję jego formy
Autor: Jakub Sosnowski
Najnowszy artykuł