Trener - Ewa  Brach-Pogoda

Ewa Brach-Pogoda

Wykształcenie:

Ukończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Szkołę Trenerów iKonsultantów Zarządzania. Posiada także certyfikat uprawniający do pracy metodą Extended Disc®. Ukończyła liczne szkolenia (ponad 350 godzin) przygotowujących do certyfikacji na Analityka Transakcyjnego w obszarze Organizacyjnej Analizy Transakcyjnej.
 

Specjalizacja:

Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń dla rodziców, a także szkoleniach umiejętności menedżerskich.
 

Doświadczenie:

„Dziecko stoi w kącie tyle minut, ile ma lat”. To metoda, którą moja mama przywiozła z USA do mojego domu. Co Kasia, moja córka zbroiła, szła do kąta: kawałek ściany w przedpokoju. Najpierw był bunt, uciekanie, potem straszny płacz. Serce moje płakało razem z nią. Ale kara, to kara. Stanowczość i konsekwencja. Byłam nieugięta.
Aż pewnego razu…

Kasia uwielbiała Kopciuszka. Na ekranie scena: Kopciuszek zbiega po schodach wołając, że jedzie na bal. A siostry, za zachętą i przyzwoleniem matki-macochy, niszczą jej suknię. Kasia z przejęciem pyta:
„Mamo, a macocha jest dobra, prawda?”
„Nie Kasiu, macocha jest złą kobietą” odpowiadam.
„Ale przecież ona nie niszczy jej sukni. Tylko siostry niszczą suknię. Macocha jest dobra”.
„Nie Kasiu, macocha nie jest dobra. Ona pozwoliła córkom zniszczyć suknię. Nie zabroniła im. Macocha jest złą kobietą, ma złe serce”.
Bardzo chciałam przekonać Kasię, że to macocha jest odpowiedzialna za tę sytuację. Pozwoliła swoim córkom zniszczyć suknię i dlatego jest zła. Tak bardzo chciałam, aby Kasia to zrozumiała. Przemawiałam z 5 minut i zakończyłam: „Macocha jest okrutna”.
I nagle słyszę: „Mamo, Ty też jesteś okrutna jak stawiasz mnie do kąta”.
„Co?”, pytam odruchowo, bo nie mieści mi się to w głowie.
„Ty też jesteś okrutna jak stawiasz mnie do kąta”, ze spokojem powtarza mi córka.

Dotarło do mnie. Powaliło na kolana. Zmroziło. Patrzę na tę macochę na ekranie. „Jestem taka okrutna jak ona?” I Kasia, która siedzi i patrzy na mnie spokojnie, bez świadomości, jakie wrażenie wywarły na mnie jej słowa. Byłam dla niej okrutna, jak stawiałam ją do kąta. Byłam dla niej jak macocha dla Kopciuszka.
Siedziałam i patrzyłam w to moje dziecko zadziwiona jej mądrością i zażenowana swoją postawą. „Dziękują Ci Kasiu, że mi to powiedziałaś. Pomyślimy o innym rozwiązaniu.” Więcej nie mogłam powiedzieć, bo łzy napłynęły mi do oczu. Uświadomiłam sobie, że to moje 4-letnie dziecko dało mi jedną z najmądrzejszych i najtrudniejszych lekcji w moim życiu.

Nie mogłam zasnąć. Okrucieństwo? Nie, nie na tym chcę budować swój autorytet. „Muszą być inne rozwiązania aniżeli kary” myślałam. I ja je znajdę. Złość, poczucie winy? Nie, to nie są uczucia, z którymi chce spędzić resztę mojego życia.

Zaczęłam szukać. Wróciłam do mojej ukochanej Analizy Transakcyjnej, odkrywam ją na nowo w kontekście rodzicielskim. Poznaję swój skrypt życiowy, swoje zakazy i jak przekazuję je moim dzieciom. Jak wpływam na kształtowanie się u nich pozycji życiowej, planu życiowego, jak pomagam uruchamiać pozytywne aspekty ich osobowości, jakie znaki rozpoznania im wysyłam i jakie zachowania przez to wzmacniam. Rozumiem mechanizmy zachowania, wiem dlaczego różne metody działają lub nie. Odkryłam podejście Dr. Ginott, Jesper Juul, NVC, Pozytywną Dyscyplinę, najnowsze badania na temat mózgu. Jestem zachwycona moimi odkryciami i tym, ile jest możliwości, by inaczej budować relacje z dziećmi, nie tylko poprzez wymuszanie, wymaganie, karanie, wzbudzanie strachu i winy.

Dzisiaj wykorzystuję różne podejścia by budować bliskie, pełne miłości i szacunku relacje z moimi dziećmi. Żeby pokazać, podzielić się tym, jak stosuje różne metody zaczęłam pisać blog zapiskirodzica.pl/blog/ To blog inspirowany prawdziwymi historiami.

Prowadzę także warsztaty dla menedżerów z umiejętności zarządzania pracownikami, współpracy, komunikacji, rozwoju.

Dzisiaj łączę umiejętność prowadzenia warsztatów w praktyczny sposób, by uczyć rodziców jak rozumieć siebie, swoje dziecko, jak budować pełne miłości i szacunku relacje i jak skutecznie radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Współpracowała m.in. z takimi firmami jak: Bank Zachodni WBK S.A., Pepsico, PZU S.A., UBS PSC, Tauron Dystrybucja, Amplico Metlife, Bank PKO, Qumak S.A., Bank BPH, Lufthansa, Ecolab, Avon Cosmetics, EC Engeniering, Capgemini, Naturex, Zakłady Automatyki Polna S.A., Małopolski Urząd Wojewódzki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

Szkolenia:

Świadomy Rodzic

Warsztaty kompetencji rodzicielskich

Najnowszy artykuł