Z jakich narzędzi warto korzystać wykonując analizy RCA w obsłudze klientów?
Istnieje całe spektrum narzędzi służących do identyfikowania przyczyn źródłowych.
Jednym z najczęściej stosowanych jest metoda 5 Why. Polega ona na zadawaniu pytania “Dlaczego?” doputy, dopóki nie dojdziemy do przyczyny lub nie zatrzymamy się uzyskując te same lub irracjonalne odpowiedzi. Liczba 5 jest kwestią umowną. Są sytuacje, w których już 3 pytanie da odpowiedź jaka jest przyczyna. Są też takie, w których być może trzeba będzie zadać 6 lub więcej pytań. Jej stosowanie wymaga umiejętnego definiowania pytań i ćwiczeń.
Innym ciekawym narzędziem jest diagram Ishikawy. Jeśli przyczyny są złożone lub niełatwe do zidentyfikowania to warto z niego skorzystać. Praca z diagramem polega na opisaniu wszystkich możliwych, potencjalnych przyczyn dla danego symptomu problemu. Ishikawa wskazał pięć najczęstszych źródeł (z ang. 5M – Manpower – Ludzie, Machinery – Maszyny, Methods – Metody, Materials – Materiały, Management – Zarządzanie). Niemniej jednak wykorzystując diagram należy dopasować go do potrzeb i specyfikacji danej firmy, czy badanego obszaru. Na przykład w procesach obsługowych źródła można podzielić na obszary: Ludzie, Procesy/Procedury, Systemy. Po przygotowaniu wszystkich prawdopodobnych przyczyn wybierane są te najbardziej prawdopodobne. Diagramy Ishikawy często są przygotowywane zespołowo.
Korzystanie z narzędzi nie jest obligatoryjne. Warto do nich sięgnąć jeśli problem jest złożony i może mieć wiele przyczyn lub jeśli przyczyny nie są oczywiste i łatwe do zdefiniowania.
Zachęcam do wykonywania analiz i poszukiwania przyczyn problemów. Szczególnie jeśli mają większą skalę i przełożenie na biznes. Powierzchowne wskazywanie przyczyn może skutkować wdrożeniem rozwiązań, które nie przyniosą efektów lub będą działały tylko w danym czasie nie eliminując ryzyka wystąpienia problemu w przyszłości.
Zapraszam serdecznie na webinar: Słuchaj i działaj, czyli o tym jak wdrożyć skuteczny proces zamykania pętli (Close the loop)