Zarządzanie doświadczeniem klienta
czyli Customer Experience Management
To stałe, sukcesywnie powtarzane wysiłki by zwiększać zdolność do dostarczania klientom najlepszych, zdefiniowanych wcześniej, wartościowych doświadczeń.
To wg. Gartnera: ”dyscyplina rozumienia klientów i wdrażania planów strategicznych, które umożliwiają wielofunkcyjne działania i kulturę zorientowaną na klienta, aby poprawić satysfakcję, lojalność i rekomendację”.
W zarządzanie doświadczeniem klienta jest już wciągnięta cała firma. Po prostu nie da się skutecznie zarządzać doświadczeniem klienta wyłącznie przez aktywność Działu Obsługi Klienta czy Marketing. By w całej ścieżce podróży klienta (Customer Journey) móc dawać odczuć klientowi i potwierdzać jego słuszną decyzję, na kupno produktu czy skorzystanie z naszych a nie konkurentów usług, potrzeba zaangażowania i marketingu i sprzedaży, operacji, produkcji, logistyki, zakupów… Potrzeba zaangażowania Zarządu ale i operacyjnie liderów i członków zespołów – słowem wszystkich pracowników. Takie zaangażowanie, prawdziwie klientocentycznej organizacji jest możliwe, gdy firma mierzy, podejmuje na podstawie wyników inicjatywy, które w skali mikro i makro zmieniają działanie firmy. Zmieniają tak, że kolejny klient w trakcie pozyskiwania, sprzedaży, obsługi jest traktowany lepiej a firma sprawniej umożliwia mu przeżycie doświadczeń, za które ten chce i będzie chciał płacić w przyszłości. Doświadczeń, o których opowie innym potencjalnym klientom i stanie się naszym rzecznikiem, pozyskując dla nas kolejnych klientów. I tak bez końca! Bez końca, bo Zarządzanie doświadczeniem klienta jest procesem ciągłym. Mającym swój początek ale… nie mającym końca. Zakładam pozytywny scenariusz, że firma podjęła strategiczną decyzję, poznała klienta, zaczęła mierzyć doświadczenie klienta, zaangażowała wszystkich pracowników w poprawę swojej sprawności do generowania pożądanych doświadczeń co prowadzi do lojalizacji klientów ale czy może to się stać bez pieniędzy? Oczywiście, że nie.