7. Badanie satysfakcji zamiast badania doświadczeń
Wiele organizacji koncentruje się tylko na mierzeniu rezultatów – udziału w rynku, rentowności czy wartości akcji. Są to ważne miary kondycji firmy, ale wynikają z lojalności klientów czy preferencji marek. Mierzenie poziomu satysfakcji klientów to również za mało. 80% klientów, którzy zmienili dostawcę, deklaruje zadowolenie z poprzedniego dostawcy (badania Smith+co). Dlaczego?
Satysfakcja stała się ceną wejścia, a nie sposobem na zwycięstwo w walce o klienta. Jedyną wiarygodną miarą kliencką, skorelowaną z rozwojem biznesu, jest skłonność do polecenia marki. Najważniejsi są klienci, którzy najwyżej oceniają swoje doświadczenie z marką. Nic innego się nie liczy… W wielu badaniach sumuje się odpowiedzi „trochę zadowolony”, „zadowolony” i „bardzo zadowolony” i już można cieszyć się, że np. aż 87% klientów jest zadowolonych czy wręcz zachwyconych. Takie wyniki wprowadzają w błąd, gdyż nie oddają prawdziwego obrazu sytuacji. Zdecydowanie lepszym barometrem zaangażowania klientów jest badanie NPS – czyli wskaźnika lojalności.
Jak uniknąć błędów we wdrożeniu CEM? Dowiedz się, jak wygląda pełny proces wprowadzenia Customer Experience Management krok po kroku: od badań, poprzez budowanie zaangażowania całej organizacji, planowanie i wreszcie działania wdrożeniowe.
Bibliografia: Shaun Smith i Andy Millgan, (2015), “On Purpose: Delivering a Branded Customer Experience People Love”