5. To kosztuje! Pieniądze lub czas (a w zasadzie jedno i drugie)
Na opracowanie modelu kompetencyjnego trzeba poświęcić wiele czasu (mojego i pracowników). Czasu, który można byłoby poświęcić na pracę. Dodatkowo jest to kosztowny proces, nawet jeśli zdecydowalibyśmy się zaadoptować „gotowca”.
Chyba powinnam była rozpocząć od tego argumentu. Niezaprzeczalnie jest to koszt. Niestety nie jedyny w naszej działalności, a przecież staramy się ograniczać koszty. Dużo mniejsze wątpliwości dotyczące ponoszenia kosztów mamy, np. wdrażający system pracy poprawiający wydajność czy kupując maszynę, która ma ułatwić produkcję i szkoląc operatorów z jej obsługi. Mówimy wtedy, że to inwestycja.
A gdyby ktoś zaoferował nam maszynę, która pomoże m.in.: zatrudniać odpowiednich pracowników, trafniej ich oceniać i udzielać informacji zwrotnej, awansować osoby, które osiągają wyniki w nowej roli i rozwijać personel tak, aby był bardziej skuteczny? Wystarczy tylko ją zaprojektować pod potrzeby firmy, uruchomić i przeszkolić operatorów (głównie managerów). Czy chcielibyśmy zainwestować w zakup takiej maszyny?
Oczywiście jeśli maszyna zostanie źle zaprojektowana, dostosujemy dane wejściowe do naszych wyobrażeń (nie rzeczywistości), jeśli będziemy z niej korzystać niezgodnie z instrukcją lub tylko okazjonalnie, to okaże się, że jej zakup był kosztem – nie opłacalną inwestycją. Analogicznie z modelami kompetencyjnymi – zbędny koszt czy inwestycja?
Niestety nawet najbardziej udane wdrożenie modeli kompetencyjnych nie zagwarantuje nam, że każde stanowisko w naszej firmie będzie obejmowane przez zmotywowane, kompetentne i efektywne osoby. Tak jak jedna maszyna nie sprawi, że produkcja będzie toczyć się gładko, a klienci będą wychwalać nasze produkty. Możemy jednak potraktować takie wdrożenie jako solidne wsparcie w naszej codziennej pracy z pracownikami i budowaniu efektywnej organizacji.
Wiele zależy od nas samych. Jeśli więc mimo powyższych powodów uznasz, że warto wdrożyć model kompetencyjny w swojej firmie – zainwestuj i zaangażuj się w pracę z kompetencjami.
Autor: Anna Bartosińska